Основното, което отличава кефира от останалите млечно-кисели напитки, е фактът, че той се усвоява много по-бързо от организма – храносмилателната ни система го преработва 3 пъти по-бързо от обикновеното мляко.
Причината за това е проста – напитката съдържа много полезни витамини и бактерии, които стимулират работата на стомашно-чревния тракт и способстват бързото разпадане на молекулата на млечния белтък на аминокиселини.
Освен това е богат на:
- калций – строителният материал за скелета и костите, регулиращ сърцебиенето и обезпечаващ нормалното функциониране на нервната система;участва в образуването на костите, стимулира кръвоносната система=
- йод – отговорен е за синтеза на хормоните на щитовидната жлеза;
- мед – необходим за образуването на колаген и други важни белтъци и ферменти, участващи в метаболизма;
- желязо – влиза в състава на кръвта и на повече от 100 фермента, важни за ендокринната система;
- цинк – укрепва имунитета, контролира процесите на обмяна на веществата, участва в образуването на ферменти;
- манган – контролира на клетъчно ниво окислително-възстановителните процеси и активизира мастния метаболизъм;
- хром – отговаря за нивото на захар в кръвта;
- селен – обезпечава нормалното функциониране на щитовидната жлеза и укрепва имунитета;
- витамин А – влияе благотворно на зрението, косата, кожата, имунната система, участва в метаболизма.
- витамин РР – регулира повече от 50 биохимични процеси в организма;
- витамините от група В – стимулират метаболизма, влияят положително на нервната и ендокринната система, укрепват имунитета;

Кефирът, ферментиралата млечна напитка, идваща от далечен и непознат Кавказ, е най-добрият естествен източник на пробиотици за здравето и красотата ни, твърдят експертите. Затова популярността му в страните от Европа е изключително голяма – той е сред най-търсените супер храни.
И не само това – в кефира се съдържат кисело-млечни бактерии, живи микроорганизми, които оказват благотворно влияние върху стомашно-чревния тракт.
Какви са ползите от кефира?
Хората, които го включват редовно в менюто си, не страдат от хранителни разстройства и заболявания на стомашно-чревния тракт. Микронутриентите и бактериите влияят благотворно на лигавицата на стомаха и спомагат за образуването на здрава микрофлора. Употребата на кефира е отлична профилактика срещу гастрит, дисбактериоза, разстроен стомах. Напитката извежда шлаките от организма, освобождава тялото от токсините. Именно затова много диетолози го препоръчват за диетични режими.
Калцият в кефира укрепва опорно-двигателния апарат.
Напитката стимулира производството на ферменти и хормони, полезни за щитовидната жлеза, препятства образуването на холестеролни плаки, нормализира нивото на глюкоза в кръвта.
Лекарите препоръчват кефира на хората с проблемна кожа.
Очевидна е и ползата за нервната система – понижава раздразнителността, способства производството на хормони, нормализиращи психичното състояние, помага да се отпуснем и успокоим.
Кога е най-добре да се пие? Според диетолозите, времето няма значение, важно е да е на гладен стомах. Обяснението е просто – усвоява се бързо и стимулира работата на стомашно-чревния тракт, подготвя стомаха за храната, която ще дойде след малко…
Пийте го 15-20 минути преди закуска, ако сте на диета – една чаша преди да си легнете вечер, за да притъпите чувството на глад, а хората, които страдат от дефицит на калций трябва да го пият преди сън – тогава този микроелемент се усвоява най-добре от организма ни.
Помага ни да изглеждаме добре.
„Приемът на пробиотици може да повлияе благотворно някои кожни проблеми като акне, розацея и атопичен дерматит. Причината е, че пробиотиците внасят в стомашно-чревния тракт полезни бактерии, които създават бариера за възпалителните процеси, а това се отразява благотворно и върху кожата“, твърди водещият естетичен дерматолог д-р Радина Денкова.
Според д-р Денкова продължителната употреба на кефир води до ефекта „кефирена кожа“ – изравняване тена и изглаждне тургора на кожата по естествен начин чрез съдържащите се в натуралния кефир аминокиселини, витамини и пробиотици. Козметолозите препоръчват комбинирана употреба на кефира – за пиене и в състава на маски за лице.
Консумацията на кефир в дългосрочен план е свързана с подобрено състояние на кожата и косата.
“Кефирената кожа е здрава, гладка и млада кожа, постигната чрез продължителен прием на специфичната комбинация от полезни бактерии, биотин и минерали, които се съдържат в кефира”, обясни д-р Денкова.
Маска с кефир за разширени пори:
1 ч.л. мед, 1 белтък, 3 ч.л. натурален кефир. Разбъркайте съставките и нанесете на почистено лице за 15 минути. След това измийте с хладка вода и нанесете хидратант.
Маска с кефир за сияйна кожа:
Тази маска е предимно за мазен тип кожа. Смесете 50 г натурален кефир, 1 с.л. мед, 1 с.л. извара и сока от половин лимон. Трябва да се получи крем. Почистете лицето с тоник и нанесете маската, като избягвате зоната около очите. Оставете да подейства поне 15 мин и изплакнете обилно с хладка вода. Кожата ви ще засияе.
Пилинг маска с кефир и морска сол:
За тази пилинг маска ви трябва бутилка натурален кефир, около 20 г ситна морска сол. Смесете добре двете съставки и с кръгообразни движения нанесете по кожата на тялото. Така ще отстраните всички мъртви клетки и ще съживите кожата си за нов живот.
Кефир може да се направи и в домашни условия, като за закваска се използва кефирена гъба. Това е доста трудоемко занимание, което изисква опит и умения.
1 thought on “Кефир за здрава и красива кожа”