Екокожата завладя модния подиум

Екокожата измести от гардероба на дамите пухкавите палта от норка и лисица. Уви, аргументът, че топлят добре, вече не е актуален. Защото навсякъде има модерни системи за отопление. И защото на пазара се появиха високотехнологични материали като heattech и… екокожата.
Все повече световни марки се отказаха от естествената кожа и кожата с косъм, за да бъдат в крак с времето.
През 70-е години разцветът на кожената индустрия доведе до застрашаването от изчезване на няколко животински вида. Екоактивистите станаха супер активни през 90-е и в цял свят се проведоха многолюдни кампании в защита на животните с ценна кожа.
През 1994 г. супермоделите Наоми Кембъл и Синди Крауфорд се снимаха голи, а мотото на кампанията им бе: „Предпочитам да ходя гола, но не и да нося кожа“.
В същата година Калвин Клайн заяви, че сегментът на кожените вещи и облекла не съответства на философията на марката му.
Сред първите, обявили се в защита на животните, е дизайнерката Стела Маккартни. Тя не просто се отказа от естествената кожа в производството, но и активно демонстрира личните си предпочитания.
„Смятам, че модата може да бъде разкошна и без да използва натурална кожа. Кожата е най-ненужната вещ днес. Освен, че употребата й носи хиляди смърти, при обработката се използват изключително токсични материали, които вредят на планетата и на нас самите“, обяснява Маккартни.
Разбира се, не трябва да бъркате екокожата с обикновената изкуствена такава.
Изкуствената кожа е пухкава, прилича на естествената, но производството й трудно може да бъде определено като екологично. Екокожата се получава от подстригването на овце с дълъг косъм, който след това се поставя върху тъканна основа.
През последните няколко години от употребата на естествена кожа се отказа наистина много известни марки – Hugo Boss, Lacoste, Ralph Lauren, Tommy Hilfiger, Giorgio Armani, Kate Spade, Vivienne Westwood, Bottega Veneta. Миналата година Vogue Paris посвети цял брой на проблемната тема. „Този брой е посветен на животните, а корицата показва, че не е задължително да носите естествена кожа. Ние ще ви помогнем да откриете най-красивото #fakefur палто, за да ви бъде топло през зимата“, се казва в обръщението на главния редактор.
По-късно от естествената кожа се отказват още Gucci, Jimmy Choo, Michael Kors и Versace.
Във Великобритания обмислят да забранят вноса на естествени кожи.
И така, защитниците на животните постигнаха своето през 2018 г. Днес не е модерно, дори е някак модно престъпно да облечеш палто от кожа. Но притежанието на връхна дреха от екокожа на известна световна марка е знак за високо социално положение…