Черешите помагат при малокръвие и стрес

Плодът е богат на пектин, каротиноиди и антоциани. Както и на много минерали – калий, фосфор, натрий, желязо, магнезий, калций, йод, силиций, хром, кобалт, никел, мед, цинк, манган.
В черешите има още големи количества от витамин С (аскорбинова киселина), ниацин (никотинова киселина), провитамин А, каротин, витамин В1, В2, кумарин.
С какво са полезни?
Препоръчват се при хипертония, защото нормализират кръвното налягане, благодарение на съдържанието на Р-активни съединения. Лекарите съветват хипертониците да хапват тъмно-червени плодове, по възможност – всеки ден.
Черешите помагат и при проблеми с бъбреците и черния дроб – нормализират дейността им.
Препоръчителни са при ревматизъм, артрит, подагра. Порция плод може да помогне на болния да понесе по-лесно болестта. Полезно е да се пие концентриран сок от череши – по 1 супена лъжица три пъти дневно.
Помагат и при малокръвие – насищат кръвта с желязо и други полезни витамини.
Компотът и сокът от череши са препоръчителни при спастични колити, проблеми със стомашно-чревния тракт, запек.

И не на последно място, червеният вкусен плод е добър при разстройства на нервната система – стрес, депресия, безсъние.
Меката част на плода е богата на витамини В1 и В2, които влияят благотворно на ноктите, косата и кожата.
Ако ви липсва тонус и се чувствате уморени, включете в менюто си купичка с череши. Богати са на кумарин.
Внимание: ако сте алергични, хапвайте само от белите плодове.
При бременност е важно да се спазва мярка в консумацията. Ако не сте алергични – хапвайте не повече от половин килограм на ден.
Противопоказания. Като цяло са малко. Не се препоръчват на хората със захарен диабет и проблеми с проходимостта на дебелото черво. Не ги консумирайте веднага след като сте се нахранили – трябва да минат поне 30 минути.
Колко можете да изядете? Със сигурност много, ако са сладки. Но според медиците, позволената доза е не повече от 300 г на едно ядене.