Автоимунните заболявания – как да ги избегнем?

Ако успявате да се грижите добре за здравето на стомаха, ще се радвате на добър имунитет и ниски нива на възпалението. Има начин да помогнете на тялото да се самолекува и възстановява. Вижте как…
Не прекалявайте с преработените продукти. По възможност направо ги изключете от менюто си. Те често съдържат опасни за организма химични вещества, които променят микрофлората на червата и подпомагат процеса по развитие на вредни бактерии и гъби. Често преработените продукти стават причина за постоянни възпаления и автоимунна активност.

Пийте филтрирана вода. Филтрацията – чрез въглероден филтър или процес на обратна осмоза, пречиства от хлора, флуора и дезинфектира. За да възстановите минерализацията добавяйте по ¼ чаена лъжичка розова сол на 2 л вода. Добавете капка-две масло от мента или лимон.
Дъвчете бавно. Колкото повече дъвчете храната, толкова по-малко стрес получава храносмилателната ви система. Една хапка трябва да се дъвче 30-40 пъти. С практиката ще се научите да го правите.
Употребявайте подправки и зеленчуци с антимикробно действие. Босилекът, чесънът, ментата, риганът убиват вредните микроби. Слагайте ги в ястията пресни или в сушен вид.
Периодично гладувайте. Между закуската и вечерята трябва да минат не по-малко от 12, дори 14 часа. Опитайте се 1-2 дни в седмицата да гладувате. Пийте повече вода и билкови чайове.

Следете нивото на витамин D в организма. Сега времето предполага повече време, прекарано на слънце. Продават се и добавки с витамин D3. Витамин D е един от най-важните имуностимулатори. Подпомага координацията на имунната система, посочвайки й целите, които трябва да атакува, за да съхрани здравето ни. А това е важен фактор за предотвратяване развитието на автоимунните заболявания.
Пийте билкови чайове. Те са богати на антиоксиданти, които благоприятстват развитието на здравата чревна микрофлора. Сред най-полезните са чайовете, в които има джинджифил, куркума, женшен, мента.
Подобрете качеството на съня. Трябва да спите поне 8-9 часа, за да имате здрава имунна система и организъм, който да може да се самолекува при възникнала опасност. Т.е. трябва да си легнете най-късно в 22,00 часа, а температурата в стаята не трябва да е по-висока от 18,00 градуса.

Приемайте магнезий. Той е изключително важен, а недостигът му води до проява на автоимунните заболявания. За да си го набавите, наблегнете на тъмно-зелените листни зеленчуци, тиквените семки, какаото.
Използвайте качествени пробиотици. Ежедневната им употреба ще подобри състоянието на червата, особено, ако са със широк диапазон на бактериите, които съдържат.
Консумирайте храна с пре- и пробиотици. Включете в менюто си ферментирали продукти, кисело зеле, кокосов йогурт, кимчи, квас от цвекло.
Приемайте билки, които стимулират храносмилателната система. Те тонизират лигавиците и подобряват перисталтиката. Към тях спадат кориандърът, канелата, джинджифилът, ментата, копърът, кимионът, ментата. Можете да ги комбинирате с алое, при запек и проблеми с храносмилането.
Намалете влиянието на електромагнитните вълни. Дългото въздействие на телефони, таблети, компютри, води до напрежение в организма и стимулира активирането на възпалителната активност. Излизайте навън, ходете боси, за да балансирате своите енергийни ритми.
Дишайте дълбоко. Практикувайте упражнения за правилно, дълбоко дишане, които ще ви помогнат да се освободите от стреса, да подобрите храносмилането, а на тялото ви – да се самолекува. Правете три дълбоки вдишвания веднага след като се събудите, преди всяко хранене и преди сън.
Грижете се за черния дроб и жлъчката. Когато те не работят добре, се влошава цялостното ни здравословно състояние.
Подобрете състоянието на митохондриите. Те са генератори на енергия за всяка клетка. Когато е налице проблем с имунната система, означава, че човекът има нарушена дейност на митохондриите. Тогава добавете към менюто си коензим Q10, L-карнитин, N-ацетил цистеин и липоева киселина.