Симптоми на витаминната недостатъчност
Усещате умора, сънливост, косата ви е станала тънка, ноктите – чупливи? Възможно е организмът ви да изпитва липса на витамини.
В повечето случаи става въпрос не за авитаминоза, а
за витаминна недостатъчност.
Авитаминозата е заболяване, дължащо се на продължително непълноценно хранене, при което в менюто на човека отсъстват един или няколко витамина. Например, при недостиг на витамин С, се развива скорбут, а критичният недостиг на витамн D при децата, води до рахит.
В съвременния модерен свят авитаминозата е рядко явление. От нея обикновено страдат хора, чийто организъм по една или друга причина не усвоява приетите чрез храната витамини. Що се отнася до витаминната недостатъчност, тя е много по-често срещана. Появява се, когато даваме на организма си недостатъчно от ценните витамини.
Признаци на витаминна недостатъчност
При недостиг на витамин А е възможно да се появи пърхот, кожата да се лющи, ноктите дас белят. Появява се усещане за сухота в очите.
При недостиг на витамин В1 ставаме раздразнителни, чувстваме безпокойство, главоболие, не можем да спим, паметта ни изневерява.
При недостиг на витамин В2 чувството е за слабост, липса на апетит, понижено тегло.
При недостиг на витамин В3 може да се появи умора, мускулна слабост, главоболие, виене не свят, безсъние, нарушено храносмилане, пигментация, възпалена кожа.
Към признаците на недостиг на витамин В5 се отнасят постоянната умора, изтръпване на пръстите на краката, гадене, болки в мускулите.
Недостигът на витамин В6 се проявява под формата на повишена тревожност, раздразнителност, дерматит, стоматит, конюктивит.
Ако на организма ви не му достига витамин B9, усещаме безпокойство, проблеми с паметта, безсъние, нарушено храносмилане.
За недостиг на витамин В12 говори повишената уморяемост, нервозност, възпаления на лигавицата на устата.
Недостигът на витамин С води до чести простуди, обостряне на хроничните заболявания.
Недостигът на витамин D се проявява под формата на безсъние, проявляется бессонницей, усещане за парене в устата, намалено зрение, загуба на апетит, чупливи нокти, появата на кариеси.
Към симптомите на недостига на витамин Е спадат дисбактериозата, възпалението на кожата, дерматитите, нарушенията в менструалния цикъл, учестеният пулс.
Недостатъчното количество витамин F пък води до чупливост на ноктите и косата, появата на пъпки.
При недостиг на витамин Н се появява косопад, кожата става бледа, пърхот, безсъние, мускулни болки.
Какви храни са ни необходими?
Морковите, цвеклото, печеното говеждо, тиквата са богати на витамин А.
Свинското, варените картофи, оризът, черният хляб, овесените ядки, ядките са добър източник на В1.
Млякото, свинското, бадемите са богати на В2.
Витамин В3 ще намерите в кашкавала, яйцата, млякото, пилешкото, боба, сините сливи.
Месото, рибата, орехите, пълнозърнестият хляб са озточник на В5.
Черният дроб и прорастлата пшеница ще ви запасят с витамин В6.
Витамин В9 ще намерите в зелените листни зеленчуци, цвеклото, граха, боба, морковите.
Киселомлечните продукти и яйчният желтък са богати на витамин В12.
Пролетни източници на витамин С са цитрусовите, кивито, ябълките. Изварата, рибната мазнина, гъбите запасяват организма с витамин D. Растителните масла съдържат витамин F.
Телешкият черен дроб, орехите, млякото, желтъците са източници и на витамин Н.